Historia
Historia powstania Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” opracowana przez Prezes Honorową Stowarzyszenia, Panią Marię Krężołek
Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” z siedzibą w Podegrodziu powstało z inicjatywy grupy osób dostrzegających problemy rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi w naszej gminie i okolicy.
Od początku głównym naszym zamierzeniem było utworzenie WTZ dla tych osób, dlatego projekt ten w pierwszej wersji został powierzony Urzędowi Gminy w Podegrodziu, który przygotował i złożył w PFRON 14.X.1998 wniosek o utworzenie WTZ dla 25 uczestników.
Kiedy okazało się, że wyszło rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej wg którego gdyby Gmina była organizatorem Warsztatu, otrzymalibyśmy zbyt mało środków na adaptację i wyposażenie, zapadła decyzja o utworzenie Stowarzyszenia.
28.XI.1999 odbyło się pierwsze posiedzenie członków założycieli wśród których byli: Jadwiga i Bogusław Twardowscy, Stanisław Batko, Henryk Kula i Maria Krężołek.
Wówczas ustalono skład Komitetu Założycielskiego i zatwierdzono Statut w myśl którego celem Stowarzyszenia było:
- Zapewnienie dzieciom i osobom niepełnosprawnym jak najlepszych warunków rozwoju i przystosowania do samodzielnego życia w społeczeństwie
- Kształtowanie w świadomości społecznej właściwego stosunku do dzieci i osób niepełnosprawnych zgodnie z zasadami etyki chrześcijańskiej
- Inicjowanie i podejmowanie społecznych przedsięwzięć jednoczących ludzi dobrej woli wokół rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych oraz pełnienie roli organizatorskiej w społ. ruchu na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo.
Były to zamierzenia nowatorskie na naszym terenie i wynikały z potrzeb społecznych.
27.I.2000 zapadło postanowienie o wpisie do rejestru stowarzyszeń w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu, a 27.II.2000 na zebraniu ogólnym wyłoniono zarząd stowarzyszenia w składzie: Stanisław Średniawa – prezes, Maria Krężołek i Józef Nieć – wiceprezesi, Aldona Ziomek – skarbnik, Teresa Mędoń i Henryk Kula – członkowie zarządu.
31.III.2000 złożyliśmy ponownie wniosek o utworzenie WTZ w PFRON-ie w Krakowie.
Pełna rejestracja Stowarzyszenia w Sądzie Rejonowym w Krakowie nastąpiła 27.VII.2001.
Na decyzję PFRON-u oczekiwaliśmy do IX.2003 i po dokonaniu w ciągu trzech miesięcy adaptacji budynku i wyposażeniu całkowitym 1.XII.2003 nastąpiło otwarcie WTZ w budynku starej szkoły w Gostwicy dla 25 uczestników. Warsztat zatrudnił 13 pracowników personelu i jest finansowany głównie ze środków PFRON, Starostwa Powiatowego (Nowy Sącz i Limanowa) oraz środków Stowarzyszenia „Promyk”.
Od 2005 r. Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego. W trakcie 20. lat działalności Zarządu Stowarzyszenia pracowały i pracuje bezinteresownie – „pro publico bono”. W Zarządzie i Komisji Rewizyjnej byli ludzie dobrej woli, którzy swój czas, siły zdolności i pieniądze oddali osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, bo chcą i rozumieją, co znaczy służyć ludziom a taka postawa życiowa daje im satysfakcję. Dla niektórych z nich jest to 20 lat wpisanych ich w życiorysy.
W Zarządzie Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej pracowały następujące osoby:
Zarząd:
- Stanisław Średniawa – prezes w latach 2000 – 2007
- Maria Krężołek – prezes w latach 2007 – 2016
- Henryk Kula – prezes w latach 2016 – 2020
- Urszula Potoniec-Mędoń od 2020 do nadal
- Józef Nieć
- Teresa Mędoń
- Jadwiga Twardowska
- Aldona Ziomek
- Maria Pietrucha
- Stanisława Świderska
- Urszula Potoniec-Mędoń
- Bogusław Twardowski
- Piotr Wardęga
- Barbara Mróz
- Barbara Więcławek
- Elżbieta Bulanda
- Stanisława Gomółka
Komisja Rewizyjna:
- Anna Gąsiorowska
- Józefa Kwoka
- Czesław Lorek
- Stanisława Ociepka
- Maria Matyaszek
- Elżbieta Bodziony
- Jolanta Gawlik
- Paulina Kowalczyk
- Adam Radom
- Elżbieta Nalepa
Kierownikami WTZ w tym czasie byli:
Adam Średniawa (01.12.2003r. – 31.01.2008r.)
Elżbieta Bulanda (01.02.2008r. – 31.03.2010r.)
Jerzy Ślazyk (01.04.2010r. – 31.08.2014r.)
Urszula Potoniec-Mędoń (01.09.2014r. – do nadal)
Oprócz prowadzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej i – od 1 grudnia 2022 Zakładu Aktywności Zawodowej przy Stowarzyszeniu „Promyk” w Łukowicy – Stowarzyszenie podejmuje działania mające na celu integrowanie naszych podopiecznych ze środowiskiem – z ich małą ojczyzną w której żyją, w której szukają akceptacji, bo tutaj widzą swoje miejsce na przyszłość i tego od społeczności oczekują ich rodzice. Wymaga to przełamania barier z obydwu stron i takie jest zadanie naszego Stowarzyszenia.