Historia

Historia

Historia powstania Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” opracowana przez Prezes Honorową Stowarzyszenia, Panią Marię Krężołek

Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” z siedzibą w Podegrodziu powstało z inicjatywy grupy osób dostrzegających problemy rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi w naszej gminie i okolicy.

Od początku głównym naszym zamierzeniem było utworzenie WTZ dla tych osób, dlatego projekt ten w pierwszej wersji został powierzony Urzędowi Gminy w Podegrodziu, który przygotował i złożył w PFRON 14.X.1998  wniosek o utworzenie WTZ dla 25 uczestników.

Kiedy okazało się, że wyszło rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej wg którego gdyby Gmina była organizatorem Warsztatu, otrzymalibyśmy zbyt mało środków na adaptację i wyposażenie, zapadła decyzja o utworzenie Stowarzyszenia.

28.XI.1999 odbyło się pierwsze posiedzenie członków założycieli wśród których byli: Jadwiga i Bogusław Twardowscy, Stanisław Batko, Henryk Kula i Maria Krężołek.

Wówczas ustalono skład Komitetu Założycielskiego i zatwierdzono Statut w myśl którego celem Stowarzyszenia było: 

  • Zapewnienie dzieciom i osobom niepełnosprawnym jak najlepszych warunków rozwoju i przystosowania do samodzielnego życia w społeczeństwie
  • Kształtowanie w świadomości społecznej właściwego stosunku do dzieci i osób niepełnosprawnych zgodnie z zasadami etyki chrześcijańskiej
  • Inicjowanie i podejmowanie społecznych przedsięwzięć jednoczących ludzi dobrej woli wokół rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych oraz pełnienie roli organizatorskiej w społ. ruchu na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo.

Były to zamierzenia nowatorskie na naszym terenie i wynikały z potrzeb społecznych.

27.I.2000 zapadło postanowienie o wpisie do rejestru stowarzyszeń w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu, a 27.II.2000  na zebraniu ogólnym wyłoniono zarząd stowarzyszenia w składzie: Stanisław Średniawa – prezes, Maria Krężołek i Józef Nieć – wiceprezesi, Aldona Ziomek – skarbnik, Teresa Mędoń i Henryk Kula – członkowie zarządu.

31.III.2000 złożyliśmy ponownie wniosek o utworzenie WTZ w PFRON-ie w Krakowie.

Pełna rejestracja Stowarzyszenia w Sądzie Rejonowym w Krakowie nastąpiła 27.VII.2001.

Na decyzję PFRON-u oczekiwaliśmy do IX.2003  i po dokonaniu w ciągu trzech miesięcy adaptacji budynku i wyposażeniu całkowitym 1.XII.2003  nastąpiło otwarcie WTZ w budynku starej szkoły w Gostwicy dla 25 uczestników. Warsztat zatrudnił 13 pracowników personelu i jest finansowany głównie ze środków PFRON,  Starostwa Powiatowego (Nowy Sącz i Limanowa) oraz środków Stowarzyszenia „Promyk”.

Od 2005 r. Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego. W trakcie 20. lat działalności Zarządu Stowarzyszenia pracowały i pracuje bezinteresownie – „pro publico bono”. W Zarządzie i Komisji Rewizyjnej byli ludzie dobrej woli, którzy swój czas, siły zdolności i pieniądze oddali osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, bo chcą i rozumieją, co znaczy służyć ludziom a taka postawa życiowa daje im satysfakcję. Dla niektórych z nich jest to 20 lat wpisanych ich w życiorysy.

W Zarządzie Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej pracowały następujące osoby:

Zarząd:

  1. Stanisław Średniawa – prezes w latach 2000 – 2007
  2. Maria Krężołek – prezes w latach 2007 – 2016
  3. Henryk Kula – prezes w latach 2016 – 2020
  4. Urszula Potoniec-Mędoń od 2020 do nadal
  5. Józef Nieć
  6. Teresa Mędoń
  7. Jadwiga Twardowska
  8. Aldona Ziomek
  9. Maria Pietrucha
  10. Stanisława Świderska
  11. Urszula Potoniec-Mędoń
  12. Bogusław Twardowski
  13. Piotr Wardęga
  14. Barbara Mróz
  15. Barbara Więcławek
  16. Elżbieta Bulanda
  17. Stanisława Gomółka

 

Komisja Rewizyjna:

  1. Anna Gąsiorowska
  2. Józefa Kwoka
  3. Czesław Lorek
  4. Stanisława Ociepka
  5. Maria Matyaszek
  6. Elżbieta Bodziony
  7. Jolanta Gawlik
  8. Paulina Kowalczyk
  9. Adam Radom
  10. Elżbieta Nalepa

 

Kierownikami WTZ w tym czasie byli: 

Adam Średniawa (01.12.2003r. – 31.01.2008r.)

Elżbieta Bulanda (01.02.2008r. – 31.03.2010r.)

Jerzy Ślazyk (01.04.2010r. – 31.08.2014r.)

Urszula Potoniec-Mędoń (01.09.2014r. – do nadal)

Oprócz prowadzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej i  – od 1 grudnia 2022 Zakładu Aktywności Zawodowej przy Stowarzyszeniu „Promyk” w Łukowicy – Stowarzyszenie podejmuje działania mające na celu integrowanie naszych podopiecznych ze środowiskiem  – z ich małą ojczyzną w której żyją, w której szukają akceptacji, bo tutaj widzą swoje miejsce na przyszłość i tego od społeczności oczekują ich rodzice. Wymaga to przełamania barier z obydwu stron i takie jest zadanie naszego Stowarzyszenia.

 

Skip to content